sobota 9. srpna 2008

Opera Mobile a Opera Mini, zkušenosti po měsíci používání

O mobilní telefony a mobilní Internet se mimo běžne volání a SMS a občasné hledání v jízdních řádech moc nezajímám. Při cestách po ČR s sebou buď vozím notebook, nebo (a to většinou) jde o cesty tak krátké, že Internet nepotřebuju vůbec. Celý minulý měsic a pár dní k tomu jsem strávil v zahraničí, pouze s telefonem (Nokia 6120) a s Windows Mobile PDA. Na obou zařízeních byl nainstalovaný prohlížeč Opera. V tomto zápisku se snažím shrnout svoje zkušenosti (teda spíš připomínky), které jsem během měsíčního používáni nasbíral.

Na začátek a pro úplnost - cílová země byla Velká Británie, mobilní operátor Three (který asi jako jediný v UK nabízí rozumný datový tarif na předplacených SIM kartách a provozuje především 3G síť). Opera Mobile byla ve verzi 8.65 (aktuální verze ve chvíli, kdy jsem odjížděl), Opera Mini byla předinstalovaná výrobcem telefonu, za její aktuálnost neručím. Později jsem ale v rámci objektivity vše ještě testoval aktuální verzi Opery Mini na SE K610i.

Tento zápis je hlavně seznam problémů a nedodělků, na druhou stranu nechci, aby z něj nekdo získal dojem, že mobilní Opera je nepoužitelný krám, protože to prostě není pravda. Jde o funkční a poměrně rychlý prohlížeč, ve kterém jde, více či méně pohodlně, udělat témeř vše, co v plnohodnotné verzi na PC. A to nemluvím pouze o prohlíženi statických stránek a hledání na Google. Nakonec úspěšně proběhly i složitější operace jako rezervace hotelu a letenek.

Tolik k pozitivním stránkam, teď ty slibované nepříjemnosti. K mému překvapení se ukázalo, že Opera Mini a Opera Mobile jsou hodně odlišné aplikace, a co je v jedné dobře zvládnuté, může v druhé představovat velký problém. Další text proto rozdělím do sekcí podle toho, o kterou verzi jde.

Společné neduhy

Načítaní obrázků

Příjemnou vlastností obou mobilních Oper je, že lze vypnout nahrávání obrázků, aby se stránky načítaly rozumně rychle i s pomalejším připojením. I když jde o standardní vlastnost, přítomnou ve všech prohlížečích, na mobilech ji považuji za obzvlášť důležitou, protože rychlé mobilní připojení stále není standardem ani ve vyspělejších zemích. O cenách za kilobyte nemluvě.

Většinu času jsem pracoval bez načítání obrázků, nicméně ve výjimečných případech to bez nich prostě nejde (captcha, fotky při rezervaci ubytování, mapy, ...). Proto mě dost překvapilo, že načítáni jde zapnout/vypnout jen globálně pro celou aplikaci (a ne například pouze pro jedno okno ve verzi Mobile). Zároveń chybí funkce "načíst obrázky na aktuální stránce", kterou je nutné emulovat zapnutím načítání v Settings, reloadem stránky, a následným vypnutím načítání. Implementace takove funkce je triviální a výrazně by zvýšila uživatelský komfort.

Rozložení stránky vzhledem k velikosti displeje

Hodně stránek není vytvořených korektně podle webových standardů. A i ty co jsou, často nepočítají se zobrazením na miniaturních displejích mobilů a PDA. Obvykle to nepředstavuje vážný problém, ale například použití frame pevné šířky může znamenat problém, protože celou plochu obrazovky zabere navigační menu, zatímco na užitečná data zbývá jeden řádek textu.

Ideální řešení by asi bylo použít virtuálni obrazovku určité "běžné" velikosti (např. 800x600) pro výpočet velikosti prvků stránky, a nepočítat podle velikosti obrazovky telefonu nebo PDA.

Opera Mini

Jde o J2ME aplikaci optimalizovanou pro mobilní telefony. Překvapivě je hodně svižná a ani na stránkách využívajících JavaScript s ní nebyly zásadní problémy.

Pohyb kurzoru

Opera dobře zvládá reagovat na pohyb kurzoru (hover, JavaScriptové handlery), tady problém není. Problém je, že kurzor je vždy cca ve středu zorného pole. To ale znamená, že pokud se nějaka informace zobrazí při zastavení kurzoru nad určitým prvkem na stránce (tooltipy, vysvětlivky, ...) a není viditelná celá, tak si ji neprečtete. Při posunu výhledu se totiž posune i kurzor. V tu chvíli ale přestane být na tom jediném správném místě a informace opět zmizí, nebo ji nahradí jiná.

Částečné řešení je ve vhodnou chvíli vypnout podporu JavaScriptu (globální volba, stejně jako u načítání obrázků), přečíst si kýžený text, a pak JS opět zapnout. Komfort opět veškerý žádný.

Podpora více oken

Prestože Opera dokáže otevřít pop-up okna nezávisle na zdrojovém, človek nic takového udělat nemůže. Přitom právě možnost mít více oken současně je klíčová třeba při hledání dopravy, hotelu a dalších činnostech, kde se porovnávají různé nabídky a možnosti. Nutná funkčnost v Opeře očividně implementovaná je (viz pop-up okna), proto nechápu, proč není možné používat více než jedno okno v jeden okamžik.

Částečne je možné tuto funkci "simulovat" pomocí záložek nebo ukládáni stránek do paměti, ale ani jedna možnost není zcela funkční a přináší s sebou řadu problémů, především u aplikaci s formuláři.

Opera Mobile

Jak název napovídá, jde o verzi pro Windows Mobile (resp. Pocket PC). Původně jsem očekával, že půjde o výrazně vyspělejší aplikaci, než je Javová verze, ale skutečnost mě mnohdy dost překvapila.

Ukládání stránek

Z neznámého důvodu není možné uložit stránku "na disk". Nevím proč a neumím si to nijak vysvětlit, protože to zvládá i verze Mini.

Zavírání oken

Tlačítko pro zavření okna je hned nad horním tlačítkem vertikálního scrollbaru. A neptá se na potvrzení. No a zkuste se do toho scrollbaru strefit stylusem... Za jízdy autobusem... Po křivých anglických silničkách... Máte? Dodávám, že jsem se občas ukliknul, i když jsem seděl v klidu na posteli. Což dost naštve, zvlášť když človek scrolluje, aby zkontroloval pracně vyplněný formulář.

Co by pomohlo - buď nechat zavíráni oken jen v kontextovém menu okna (kde prozměnu tato funkce chybí), nebo před zavřením okna požadovat potvrzení. A nejlépe obojí.

Závěrem

Protože v příspěvku píšu hlavně o nedostatcích, musím ještě jednou zdůraznit, že se jedná o funkční a ve většině případů dobře použitelný software, který je stále výrazně lepší, než konkurence (různé OEM prohlížeče v telefonech a Pocket Internet Explorer). A to jak v komfortu, tak v množství funkcí. Navíc se pro PDA chystá výrazně inovovaná verze 9.5, u které už snad většina uvedených výtek nebude platit. Uvidíme - zatím budu vše z povzdáli sledovat a v pravou chvili se do věci vložím.

Žádné komentáře:

Okomentovat